Friday July 5th

Basketball

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 2: Winner B vs. Winner D, 5:30pm (Middletown)

Game 3: Loser A vs. Loser C, 5:30 PM

(City of Newburgh)

Game 1: Winner A vs. Winner C, 6:00 PM (Montgomery)

Minors (11am)

Game 3: Monroe-Woodbury/Warwick winner vs. Cornwall/Town of Newburgh winner,

5:30 PM (Minisink)

Majors Championship

Game 1: Winner A vs. Winner B, 6pm (Warwick)

Greater Hudson Valley Baseball League

11U Division 3

Hudson Valley Select Gold at Cortlandt Americans, 6:00 p.m.

High School/Legion Division 4

Hudson Valley Storm One at Cortlandt Nationals, 6:00 p.m.

Kent White Sox at Hudson Valley Storm Two, 6:00 p.m.

Softball

District 19 Little League

Championship for minors

Game 4: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 3, 5:30 PM (TBD)

Saturday July 6th

Basketball

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 4: Loser B vs. Loser D, 10am (Warwick)

Game 5: Winner of game 1 vs. Winner of game 2,

10:00 am (City of Newburgh)

Game 6: Game 2 loser vs. Game 3 loser,

10:00 am (Montgomery)

Game 7: Winner of game 4 vs. loser of game 1,

10:00 am (Middletown)

Minors (11am)

Game 4: Monroe-Woodbury/Warwick loser vs. Cornwall/Town of Newburgh loser, 10:00 a.m. (Warwick)

Majors Championship

Game 2: Loser A vs. Loser B, 10:00am (Middletown)

Greater Hudson Valley Baseball League

12U Division 4

Naturals at Hudson Valley Storm, 11am (2)

14U Division 4

Hudson Valley Storm Two at Pine Bush Rebels, 2pm

15U

Hudson Valley Storm 1 at Cortlandt Nationals, 2:00 p.m.

Softball

District 19 Little League

Championship for minors

Game 5: Winner of Game 4 vs. Loser of Game 4, 5:30pm (TBD if necessary)

Greater Hudson Valley Softball League

12U Division 4

Katonah Blue Storm at Hudson Valley Storm, 11:00 am (2)

Sunday July 7th

Basketball

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 8: Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 12:00 PM (Town of Wallkill)

Minors (11am)

Game 5: Game 3 Loser vs. Game 4 Winner, 12:00 PM (Warwick)

Majors Championship

Game 3: Winner of Game 2 vs. Loser of Game 1, 12:00 PM (TBD)

Greater Hudson Valley Baseball League

9U Division 4

Hudson Valley Hawks Orange at Hudson Valley Storm Blair, 11:00 am

14U Division 4

Hudson Valley Storm Two at Newtown Hawks Gold, 11am

Monday July 8th

Basketball

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 9: Game 5 loser vs. Game 8 winner, 5:30pm (tbc)

Minors (11am)

Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 5, 5:30 PM (TBD)

Majors Championship

Game 4: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 3, 5:30 PM (TBD)

Greater Hudson Valley Baseball League

9U Division 4

Storm Diaz in Hudson Valley at Frozen Ropes Rockies, 6pm

10U Division 4

Hudson Valley Select Herald at Kent White Sox B, 6:30 p.m.

14U Division 4

Pine Bush Rebels at Mahopac, 6:30pm

15U

Wallkill Panthers at Hudson Valley Storm CF, 6:00 p.m.

Girls soccer

Gladiator Summer Competition

(Goshen High School)

Goshen vs. Newburgh, 7:00 p.m.

Tuesday July 9th

Basketball

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 10: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 9, 5:30pm (TBD)

Minors (11am)

Game 7: Winner of Game 6 vs. Loser of Game 6, 5:30 PM (TBD if necessary)

Majors Championship

Game 5: Winner of Game 4 vs. Loser of Game 4, 5:30pm (TBD if necessary)

Greater Hudson Valley Baseball League

11U Division 3

Hudson Valley Select Gold at East Fishkill Patriots, 5:45 p.m.

14U Division 3

Rockland Elite Black at Hudson Valley Storm One, 6:00 p.m.

Wednesday July 10th

Basketball

American Legion Juniors

Clinton County Mariners at Newburgh Nuclears, 5:00 p.m.

District 19 Little League

Championship for minors (10U)

Game 11: Winner of Game 10 vs. Loser of Game 10, 5:30 PM (TBD if necessary)

Greater Hudson Valley Baseball League

9U Division 4

Beacon Bulldogs at HV Storm Blair, 6pm

11U Division 3

New Paltz Knights a HV Select Gold, 5:45 PM

12U Division 4

Hudson Valley Storm 2 at Frozen Ropes Rockies, 6:30pm

14U Division 4

Hardball at HV Storm Two, 6:15 PM